See Matala on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Matala",
"name": "en-prop"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Barangays of Batangas, Philippines",
"orig": "en:Barangays of Batangas, Philippines",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "place",
"langcode": "en",
"name": "Places in Batangas, Philippines",
"orig": "en:Places in Batangas, Philippines",
"parents": [
"Places"
],
"source": "w"
},
{
"kind": "place",
"langcode": "en",
"name": "Places in the Philippines",
"orig": "en:Places in the Philippines",
"parents": [
"Places"
],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A barangay of Ibaan, Batangas, Philippines."
],
"id": "en-Matala-en-name-5vHkZAq9",
"links": [
[
"barangay",
"barangay"
],
[
"Ibaan",
"Ibaan#English"
],
[
"Batangas",
"Batangas#English"
],
[
"Philippines",
"Philippines#English"
]
]
}
],
"word": "Matala"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "matala"
},
"expansion": "matala",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< matala",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Matala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mataliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mataliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mataliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mataliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mataliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mataliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mataliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Matala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Matala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Matal",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Matala-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑtɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝t̪ɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑtɑlɑ"
}
],
"word": "Matala"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Matala",
"name": "en-prop"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English proper nouns",
"English uncountable nouns",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"en:Barangays of Batangas, Philippines",
"en:Places in Batangas, Philippines",
"en:Places in the Philippines"
],
"glosses": [
"A barangay of Ibaan, Batangas, Philippines."
],
"links": [
[
"barangay",
"barangay"
],
[
"Ibaan",
"Ibaan#English"
],
[
"Batangas",
"Batangas#English"
],
[
"Philippines",
"Philippines#English"
]
]
}
],
"word": "Matala"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "matala"
},
"expansion": "matala",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< matala",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Matala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mataliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mataliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mataliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mataliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Matalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mataliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mataliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mataliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mataliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matalineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matalinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Matala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Matala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Matal",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑtɑlɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑtɑlɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑtɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝t̪ɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑtɑlɑ"
}
],
"word": "Matala"
}
Download raw JSONL data for Matala meaning in All languages combined (20.4kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Matala",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Matala",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.